WWW: https://klinika.osrodek-oaza.pl/
Dodano: 2023-05-08
Telefon: 721 70 70 70
Miejscowość: Choceń
Adres: Ługowiska 1
Kod pocztowy: 87-850

Źródła:
https://klinika.osrodek-oaza.pl/co-nalezy-zrobic-kiedy-osoba-uzalezniona-prosi-cie-o-pomoc/


Autor: Lidia Lis

Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!Osoba uzależniona w rodzinie - jak jej pomóc?


Alkoholizm, narkomania i seksoholizm to jedne z najczęściej spotykających Polaków uzależnień. Co robić, gdy ktoś bliski nie może wyobrazić sobie życia bez alkoholu lub narkotyków? Ośrodek terapeutyczny dla osób uzależnionych przygotował praktyczny poradnik dla rodzin i bliskich zmagających się z tego typu problemem. Przedstawiono go na stronie internetowej pod adresem klinika.osrodek-oaza.pl.

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że nie można nikomu narzucić terapii. To decyzja, którą każdy musi podjąć samodzielnie. Często zdarza się, że alkoholicy przez długi czas ignorują swoje uzależnienie od alkoholu i dopiero po bolesnym doświadczeniu jego skutków decydują się na leczenie. W takiej sytuacji osoba uzależniona sama może poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Co wtedy robić?

Terapia uzależnień powinna odbywać się pod okiem profesjonalistów, którzy mają odpowiednią praktykę i wiedzę medyczną. Odstawienie substancji uzależniających jest trudne nie tylko dla ludzkiej psychiki, ale też ciała. Chory może doświadczać wielu przykrych objawów, takich jak ból głowy, gorączka, mdłości, dreszcze i osłabienie. Detoks jest łatwiejszy w miejscu, gdzie zapewniono opiekę pielęgniarki i środki medyczne do ewentualnego łagodzenia skutków odstawienia.

Rodzina i przyjaciele powinni pamiętać, że:

  • ich wsparcie nie zastąpi pomocy terapeutycznej, ponieważ nie są odpowiednio przeszkoleni i nie mają dystansu potrzebnego do prowadzenia efektywnej terapii,
  • konieczne jest zadbanie o własne zdrowie psychiczne (częstym zjawiskiem jest na przykład współuzależnienie małżonka lub syndrom DDA),
  • leczenie uzależnień to długi proces, który wymaga cierpliwości i poświęceń,
  • warto być obecnym w życiu chorego i okazywać wiarę w jego wyzdrowienie.

Gdy uzależniony prosi o pomoc najlepiej przedstawić mu dane kontaktowe do ośrodka terapeutycznego. Można razem zapoznać się z ofertą takiego miejsca i umówić wizytę. Nie powinno się jednak wyręczać bliskiej osoby w podjęciu ostatecznej decyzji. Terapeuta na pierwszym spotkaniu przeprowadzi diagnozę i określi rodzaj uzależnienia.

Terapia jest szansą na uzyskanie nowego, lepszego życia. Dzięki można zerwać z nałogiem oraz nauczyć się technik radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Uczestnicy nabierają też większej pewności siebie i sprawniej komunikują swoje emocje oraz potrzeby.


w pobliżu

Kancelaria Radcy Prawnego Aleksandra Pacewicz

Bydgoszcz

Amber Store

Malbork

Mat-Bud Sp. z o.o. Sp. k.

Rozgarty